Aké rezné podmienky sú najlepšie pre frézovanie?

Dokonale vyfrézovaný profil na spodnej frézke

Na základe častých otázok od zákazníkov sme pre vás pripravili odpovede, prehľad a rady, ako si zvoliť najlepšie podmienky pre frézovanie a obrábanie dreva.


Aké vybavenie je najlepšie používať?

Používat úplne nové a vysoko kvalitnýé nástroje nie je to isté ako používať tie staré a otupené. Zvýšené vibrácie nástroja sú totiž priamym dôsledkom opotrebovania, ktoré môže viesť k nekvalitne ofrézovanému povrchu. V tomto prípade zníženie rýchlosti posuvu vedie k zníženiu vibrácií, ale naopak zvýšenie rýchlosti posuvu zvyšuje výsledky opracovania.


Ktoré faktory ovplyvňujú výkon používaného nástroja?

Výdrž ostria a životnosť nástroja ovplyvňuje veľa faktorov. Napríklad kvalita upínacej klieštiny, tuhosť a vyosenie nástroja, stav a kvalita lamiel klieštiny, presah zubu cez telo nástroja, kvalita ostria nástroja, pripojenie na odsávanie prachu, a dokonca aj vlhkosť frézovaného materiálu.


Ktorý nástroj by som mal používať?

Počet frézovacích zubov a priemer frézovacieho nástroja výrazne ovplyvňujú pracovné parametre. V zásade sa dá povedať, že čím viac frézovacích zubov a čím väčší je priemer nástroja, tým väčšia je rýchlosť posuvu.


Akú je hĺbka frézovania, ktorú môžem dosiahnúť?

Hĺbku frézovania ovplyvňuje konštrukcia nástroja, jeho dĺžka a dĺžka rezných zubov. V prípade potreby väčšej hĺbky frézovania je nevyhnutné znížiť rýchlosť posuvu. Pre plytké rezy je potrebné rýchlosť naopak zvýšiť.


Aké otáčky by som mal zvoliť na ručnej frézke?

Zvýšením otáčok nástroja sa zlepšuje kvalita opracovania dreva. Zároveň sa však zvyšuje trenie medzi nástrojom a výrobkom. Výsledkom je skrátenie životnosti nástroja. V ideálnom prípade je treba zvoliť najnižšie potrebné otáčky pri zachovaní požadovanej kvality opracovania.


Akú výkonnosť a aké opracovanie môžem dosiahnuť?

Hrubé a jemné frézovanie rozhodne neznamená to isté! Je potrebné sa rozhodnúť, čo je pre vás dôležitejšie, či kvalita, alebo kvantita. Na predĺženie životnosti frézovacieho nástroja je dobré zvoliť najvyššiu možnú rýchlosť posuvu, ktorá odpovedá vami požadovanému povrchu.


Ktoré materiály môžem frézovať?

Drevo je dobrý príklad prirodzeného vláknitého kompozitu. Skladá sa z prírodného vláknitého materiálu, z elastických a flexibilných buniek (celulóza), ktoré sú spojené pomocou veľmi tuhej látky (lignín). Je to anizotropný materiál, čo znamená, že je smerovo závislý  – s meniacim sa smerom pozdĺž objektu (hrče, suku). S koľkými druhmi dreva a drevených materiálov ste sa už zoznámili? Nezabudnite, že žiadne dva kusy dreva nie sú rovnaké! V skutočnosti vám dva rôzne kusy s rovnakými pracovnými parametrami prinesú dva veľmi rozdielne výsledky.

Rýchlosť posuvu je závislá na niekoľkých faktoroch, ako sú tie uvedené vyššie  – a to je len niekoľko príkladov. Je dôležité zvážiť všetky faktory a následne vybrať optimálnu rýchlosť posuvu vhodnú pre nástroj a zároveň váš požiadavok na kvalitu opracovania.

IGM a CMT sú synonymom pre vysoko kvalitné stopkové frézy.
Pri výbere nástroja si dávajte pozor, od ktorého výrobcu si ho kupujete.


Všetkému rozumiem, ale kde mám začať?

Najlepší spôsob, ako zistiť ideálne nastavenie, je krok za krokem testovať a meniť nastavenie otáčok a posuvu,  až dôjdete k takému výsledku, ktorý požadujete.

Jedna možnosť, ako zistiť ideálne nastavenie, je použiť mikrometrické meradlo a zmerať veľkosť triesky, ktorá vznikne pri frézovaní. Pravidlo pre hrúbku triesky zie: Keď je trieska príliš hrubá, dôjde k zlému a hrubému opracovaniu. Pokiaľ je trieska príliš tenká, má to negatívny vplyv na životnosť nástroja a dôjde k rýchlemu opotrebovaniu čepele. Zuby nástroja sa viac ničia trením a zahrievaním než odstraňováním materiálu.

Keď nabudúce budete nastavovať rezné podmienky, je potrebné riadne posúdiť požiadavky na vykonanú prácu nástroja, a zaťaženie nástroja podľa veľkosti triesky. A potom sa pokúsiť nastaviť rezné podmienky podľa vyššie uvedených faktorov.

S pomocou vzorcov uvedených nižšie potom pokračujte v nastavení vhodnej rýchlosti posuvu. To vám pomôže rýchlejšie dosiahnuť lepšie výsledky a budete mať zásadné informácie, ktoré pri frézovaní využijete.

Výpočet najvhodnejšej rýchlosti posuvuSchéma frézovania pre výpočet rýchlosti posuvu

Riešenie problémov pri frézovaní

Najlepšie stopkové frézy nájdete jedine u nás!




Späť na zoznam aktualít