Ako pripojiť k jednému odsávaniu viac strojov?

Ako pripojiť k jednému odsávaniu viac strojov?

Pri práci s drevom vznikajú hobliny, triesky alebo prach, ktoré je potrebné odsávať. Inak by ste cez odpad nevideli na obrábaný materiál. V profesionálnej alebo domácej dielni sa na tieto účely používajú odsávače pilín, ktoré môžu mať jedno alebo dve 100mm vyústenia pre hadicu.


Čo robiť, ak potrebujete pripojiť k odsávaniu viac strojov a nechce sa vám stále prepojovať hadice?
V tomto článku vám poradíme, ako si jednoduchým spôsobom vytvoriť vlastný rozvod odsávania.

Najprv si spočítajte počet strojov a prejdite si typ odpadu, ktorý budete odsávať (piliny z hobľovania, rezania, jemný prach alebo kombinácia všetkého) a tiež veľkosť prípojky. Tá by mala mať v ideálnom prípade priemer 100 mm.

Ako na vytvorenie rozvodu

  • Snažte sa držať hadice v rovnej polohe. Pre dodržanie roviny používajte drôtené korytá alebo si koryto vytvorte z dvoch lát.
  • Odsávač umiestnite v dielni tak, aby rozvod bol čo najkratší. Dlhšie vedenie prináša nežiadúce straty.
  • Na miesta, kde nepotrebujete flexibilitu hadice, natiahnite hadicu na maximálnu dĺžku a zaistite, aby nedochádzalo k pohybu.
  • Odbočky z rozvodu k strojom by mali byť pripojené pod uhlom max. 45 °. Vetvenie pripojte zhora alebo z boku pod uhlom max. 45 ° v smere prúdenia vzduchu.
  • Do rozvodu nainštalujte príklopy pre efektivitu a vyváženosť systému. Hliníkové hradidlá sú vhodnejšie, pretože izolujú jednotlivé stroje a zaistia efektívne prúdenie vzduchu. Inštalované by mali byť hradidlom nadol.
  • Zabráňte úniku vzduchu z rozvodu. Systém, z ktorého vzduch uniká, nefunguje na maximum. Všetky prechody prelepte lepiacou páskou a používajte sťahovacie pásky.
  • Hadice s kovovým drôtom prepojte medzi sebou a pripojte ku kovovej časti odsávača. Prepojením drôtov zaistíte uzemnenie proti statickej elektrine, ktorá vzniká pri odsávaní jemného prachu.
Ako pripojiť k jednému odsávaniu viac strojov?

Ktorý odsávač si z ponuky vybrať?

Pri použití štandardného 100mm systému je minimálna požiadavka na prúd vzduchu 1 100 m3/h. Pre tento účel vám bude stačiť odsávač DC-1100 alebo cyklónová jednotka JCDC-15, ktorá je opatrená mikrofiltračným nástavcom pre extra jemný prach.
Pri vytvorení rozvodu je potrebné pamätať na kvalitné utesnenie jednotlivých častí systému, aby nedochádzalo k stratám a odsávanie fungovalo v celej dĺžke rozvode.

   

IGM LAGUNA CFlux 3 Cyklónová odsávacia jednotka 400V

 

• Účinná cyklónová technológia s dvojstupňovým filtrovaním.
• Veľmi efektívna filtrácia 99,97 % častíc veľkosti 0,2 - 2 mikróny.
• Čistenie filtračného nadstavca bez demontáže.
• Robustná kovová konštrukcia odsávača.
• Dômyselný pákový systém pre upnutie odpadového kontajnera.
• Otočné kolesá na odsávači aj odpadovom kontajneri.
• Diaľkový ovládač.

Pevne zabudovaný mikrofilter neobmedzuje prietok vzduchu, čo zvyšuje celkovú účinnosť filtračného systému. Odsávač CFlux3 je štandardne dodávaný s 1-mikrónovým skladaným filtrom o celkovej ploche 4,5 m2, čo zaručuje maximálne prúdenie vzduchu. Účinnosť filtrácie je 99,97 % častíc v rozmedzí 0,2 - 2 mikróny. Praktický systém otočných lopatiek vnútri filtračnej patróny uľahčuje čistenie filtra bez nutnosti demontáže a zároveň zabraňuje upchatiu filtra. Filtrácia je v spodnej časti opatrená odpadovým vrecom pre zber jemného prachu.

IGM LAGUNA CFlux 3

IGM LAGUNA PFlux 3 Cyklónová odsávacia jednotka 400V

 

• Účinná cyklónová technológia s dvojstupňovým filtrovaním.
• HEPA filter s účinnosťou filtrácie až 99,2 % častíc do veľkosti 0,4 mikrónu.
• Poloautomatické podtlakové čistenie filtračného nástavca.
• Plechové kryty filtra s odhlučnením pre vysoký komfort.
• Prachový kontajner s optickou indikáciou zaplnenia.
• Odpadová nádoba s podtlakovou fixáciou odpadového vaku.
• LED kontrolka zanesenia filtra.
• LED kontrolka zaplnenia odpadovej nádoby.
• Dômyselný pákový systém upnutia odpadového kontajnera.
• Otočné kolesá na odsávači aj odpadovom kontajneri.
• Diaľkový ovládač.

PFlux 3 je najvýkonnejším odsávačom v rade IGM Laguna Flux, zaručujúci bezkonkurenčný odsávací výkon, vysoký komfort a maximálnu efektivitu odsávania. Je vybavený účinným HEPA filtrom. Odklopné dvierka, ktoré zakrývajú filter, majú na vnútornej strane akustickú penu, ktorá účinne reguluje hlučnosť.

IGM LAGUNA PFlux 3

Rozvod odsávania vám pomôže usporiadať priestor v dielni, nebude prekážať a zabezpečí čistotu pri práci.

odsávacie příslušenstvo

1. Kolená pre hadicu 100 mm

kolená pre hadicu


 

Koleno má mierny rádius, ktorý vytvára menší odpor vzduchu a zároveň minimalizuje riziko upchatia potrubia.

Otočné koleno s guľovým kĺbom pre napojenie odsávacej hadice. Umožňuje veľkú pohyblivosť a prispôsobenie.


2. Odbočky pre odsávaciu hadicu 100 mm

Odbočky pre odsávaciu hadicu 100 mm

 

Odbočka hadice alebo potrubia je vyrobená z vysoko kvalitného ABS plastu s hladkým vnútorným otvorom. Vonkajší priemer odbočky dokonale sedí do vnútorného otvoru ohybnej hadice. Hadicu po nasunutí na odbočku zaistíte pomocou spony. Určené pre hadice s priemerom 100mm.


3. Hradítka

Hradítka IGM pro odsavače
 

 

Hradídla umožňujú riadiť prúd vzduchu medzi jedným odsávačom a dvoma alebo viacerými strojmi. Zatvorením jedného hradítka a otvorením iného môžete smerovať odsávanie k požadovanému stroju a uzavrieť iné. Takto môžete odsávať tam, kde je potrebné.


4. Spony 100 mm

Spony 100 mm

Rýchloupínacia dvojitá spona - Rýchla výmena hadice z jedného stroja na druhý. Spona funguje ako pružina a môžete ju ovládať jednou rukou. Rozsah 98-109 mm. Dodávané po dvoch kusoch.

Rýchloupínacia spona s mostíkom - Oceľová spona s plastovou rukoväťou pre jednoduché použitie. Rozsah 92-110 mm. Má mostík pre drôt hadice. Užitočná, ak potrebujete rýchlo zložiť hadicu bez použitia skrutkovača.


5. Podlahové odsávacie trubice a koncovky

Podlahové odsávacie trubice a koncovky

 

Ručná odsávacia hubica - Jednoducho pripojte 100mm hadicu k nástavcom a odsávaču a pustite sa do práce. Pohodlná rukoväť zaisťuje jednoduché použitie. Dodáva sa s úchytmi na stenu pre jednoduché uloženie a s hadicovou sponou.

Podlahová koncovka - Odsávacia koncovka funguje ako zberné miesto, ku ktorému je potrebné odpad namiesť.


6. Montážna a zemniaca sada 12 m

Zemnící a montážní sada IGM pro odsávání

V odsávacom systéme zostavenom z hadíc alebo plastových rúrok a komponentov môže vzniknúť statická elektrina, ktorá by mohla spôsobiť požiar. Preto je nutné plastové odsávacie komponenty prepojiť uzemňovacím drôtom s hadicou a bezpečne uzemniť na kostru odsávača i stroja.


7. Kovové držiaky pre hadicu 100 mm

Hradítka IGM pro odsavače

 

Na upevnenie odsávacích flexibilných hadíc na strop alebo stenu. Každé balenie obsahuje 5 kusov. Spojovací materiál nie je súčasťou dodávky. V ponuke nájdete tiež držiak na zavesenie


8. Hadica 100 mm - rôzne dĺžky

Odsávací trubice IGM

Pre sanie ľahko abrazívnych materiálov (hoblín, triesok), prachu, dymu a pod.

 

Ďalej v ponuke nájdete aj koncovky a predlžovacie spojky...

Koncovky a redukčné mutlikoncovky


Koncovky a redukčné mutlikoncovky

Koncovka je určená pre rýchle pripojenie odsávacej hadice 100 mm k stroju. Jeden koniec koncovky má vonkajší priemer pre uchytenie hadice pomocou spony. Druhý koniec vnútorným priemerom nasadíte na odsávacie hrdlo stroja.

Redukčná multi-koncovka ponúka 5 rôznych veľkostí pre vytvorenie 2 a viac redukcií. Jednoducho vyrežete potrebnú sekciu pílou s jemným zubom. Priemery: 25 mm, 50 mm, 63 mm, 75 mm a 100 mm (uvedené veličiny sú vonkajšie priemery).


Predlžovacie spojky pre hadicu 100 mm

Predlžovacie spojky pre hadicu 100 mm
 

Ide o rýchly a elegantný spôsob spájania dvoch hadíc dohromady. Hadicu je potrebné zabezpečiť sponou. K dispozícii sú spojky s priemerom 100 mm.

Flexibilná gumová spojka má niekoľko použití - pripojenie hradítka k stroju, spojenie potrubia priemeru 100mm priamo k stroju, alebo flexibilné spojenie potrubia priemeru 100mm s možnosťou nastavenia mierneho uhla.


Kompletná ponuka príslušenstva
Späť na zoznam aktualít