Ako vybrať správny pílový pás?

Pri výbere vhodného pílového pásu hrá úlohu mnoho faktorov. Tými najzásadnejšími sú typ pásovej píly a druhy rezov, ktoré budú na píle vykonávané. Dobre premyslená voľba pásu nielen že zaistí kvalitne vykonané rezy, ale pomôže tiež predĺžiť jeho životnosť. Okrem toho ovplyvní napríklad aj hlučnosť rezania, a tým kvalitu pracovného prostredia.

Ako vybrať správny pílový pás

Na čo myslieť pri výbere pílového pásu? Ponúkame vám prehľad všetkých dôležitých parametrov.


Aká je vhodná dĺžka pílového pásu?

Dĺžka pílového pásu je pravdepodobne to prvé, čo človeku pri výbere príde na myseľ. Závisí vždy na konkrétnom type stroja.

 • Presný údaj by mal spravidla byť k nájdeniu na výrobnom štítku priamo na píle, poprípade tiež v užívateľskej príručke.
 •  
 • Ak náhodou príručku nemáte a na píle hodnota uvedená nie je, môžete zmerať už použitý pás.
   
 • Keď ani ten nie je k dispozícii, posledná možnosť je využiť na zmeranie špagát, ktorý napnete medzi kolesá píly a následne zmeriate. V tomto prípade počítajte s tým, že nameraná hodnota nebude príliš presná, spravidla skôr nižšia ako potrebný pílový pás. Pri tomto meraní je tiež veľmi dôležité, aby ste mali horné koleso zdvihnuté do napínacej polohy.
   
 • Ďalšími alternatívami sú informácie na webovej stránke výrobcu stroja alebo zavolanie na ich zákaznícku linku.
Aká je vhodná dĺžka pílového pásu

Úzky alebo široký pás – na čo sa hodia?

Pílový pás by mal byť v rámci daných možností vždy čo najširší, nikdy však nie širší ako dovoľuje vaša píla. Tento údaj by opäť mal byť k dispozícii v užívateľskej príručke.

Výdrž pásu

Čím je pás širší, tým vyššiu záťaž vydrží bez toho, aby kamkoľvek uhýbal. Široké pílové pásy majú vyššiu životnosť a celkovú výdrž, a tiež presnejšie vykonávajú priame rezy.

Rádius rezu

Ďalším kľúčovým parametrom výberu šírky pásu je zamýšľaný rádius rezu – pre rezanie kriviek je vhodný tenký pás, pre rovné rezy široký. Široký pás sa tiež hodí pre hrubé delenie materiálu.

Poznámka:
Všeobecne je vhodné mať vyhradené konkrétne pásy pre konkrétne úkony. Spôsob použitia a druhy vykonávaných rezov časom ovplyvňujú vlastnosti pásu – preto sa napríklad úzke pásy využívané na rezanie kriviek nehodia pre rezy rovných dielcov.

Úzky alebo široký pás – na čo sa hodia

Šírka pásu

Minimálny rádius

13 mm

63 mm

10 mm

27 mm

6 mm

19 mm

5 mm

13 mm

3 mm

10 mm

Ako vybrať správny pílový pás

Rozstup zubov pílového pásu – TPI

Hrubý zub (tpi 2, tpi 3 a tpi 4)
používa sa na veľké priemery a na hrubšie rýchle rezy. Je vhodný na rezanie pozdĺžneho, mäkkého a surového (čerstvého) reziva.

Stredný zub (tpi 4, tpi 6 a tpi 8)
používa sa na bežné rezanie a je to najpoužívanejší veľkosť zuba. Používa sa na pozdĺžne i priečne rezy, ponúka najlepší pomer medzi rýchlosťou a čistotou rezu.

Jemný zub (tpi 10 a tpi 14)
používa sa na jemné vyrezávanie a tam, kde je požiadavka na vysokú čistotu rezu. Najčastejšie sa používa na vyrezávanie preglejok a alebo doskového materiálu do výšky 10mm.

Označenie TPI

Vzdialenosť medzi špičkami v [mm]

2 TPI

13 milimetrov

3 TPI

8,5 milimetrov

4 TPI

6 milimetrov

6 TPI

4 milimetry

8 TPI

3 milimetry

10 TPI

2,5 milimetrov

14 TPI

1,8 milimetrov

Ako vybrať správny pílový pás

TPI je skratka anglického spojenia „Teeth Per Inch“, alebo „Zuby na palec“ – teda koľko zubov sa vojde do dĺžky jedného palca (25,4 mm). Preto čím vyšší TPI, tým je menší rozstup zubov.

JEMNOSŤ REZU
Všeobecne platí, že vyššie TPI je vhodné pre jemnejšie a presnejšie rezy a nízke pre hrubé rezy, ktoré nevyžadujú vysokú presnosť a kvalitu opracovania.

RÝCHLOSŤ A VÝŠKA REZU
Vyššia hustota zubov však znamená menší odvod materiálu (pilín), čo má za následok ako nižšiu rýchlosť rezu, tak menší maximálny priemer rezaného materiálu (výšku rezu).

Logicky tak vyššie TPI použijete pre jemnú a precíznu prácu na tenších kusoch materiálu a nízke TPI pre vyššie rezy alebo pre hrubé a rýchle delenie.

 

Nízké TPI

Vysoké TPI

Charakteristika rezu

hrubý

jemný a presný

Priemer rezaného materiálu

vyšší priemer materiálu

tenký materiál

Rrýchlosť do rezu

vyššia rýchlosť

nižšia rýchlosť rezu

Smer rezu

proti vláknu

rez pozdĺž vlákna


Zvoľte správny zub. REGULAR, SKIP, HOOK alebo tvrdokovové zuby?

Zuby na pílovom páse môžu mať rôzne tvary. Spravidla narazíte na tri najtypickejšie druhy zubov, označované anglickými slovami – Regular (bežný), Hook (hák) a Skip (preskočiť).

 

REGULAR (bežný)

 • najbežnejší variant zubu
 • zub má klasický tvar s uhlom 0°
 • pás má skôr vyššie TPI
 • vytvára jemnejší rez do väčšiny druhov dreva.

SKIP (preskočiť)

 • má rovnako ako Regular zuby v uhle 0°
 • zuby sú rozmiestnené ďaleko od seba, ako by každý druhý chýbal
 • oproti zubom tvaru Hook nie sú tak agresívne, ale nemajú vyložene jemný rez
 • veľmi sa hodia pre hrubé delenie materiálu.

HOOK (hák)

 • pás má skôr nižšie TPI
 • špecialitou je, že že zuby sú ľahko zahnuté v uhle 10°
 • pás je schopný agresívnejšieho rezu, napríklad do tvrdších a odolnejších driev.
Zvoľte správny zub. REGULAR, SKIP, HOOK

Pílové pásy s tvrdokovovými zubmi

Podobne ako pílové kotúče, aj pílové pásy sa vyrábajú v prevedení s tvrdokovovými zubmi. Výhodami týchto pásov sú vyššia odolnosť a presnosť a tiež znateľne dlhšia výdrž. S tvrdokovovými zubmi zvládnete ľahko vykonať inak ťažké rezy, či už z hľadiska tvrdosti dreva, či nároku na úsporu materiálu.

Jak vybrat správný pilový pás

Preto sa skvele hodia na prácu s hodnotnejšími, napríklad exotickými druhmi drevín, kde je kladený dôraz na tenkosť a presnosť rezu, aby dochádzalo k čo najmenšiemu prierezu materiálu. Vďaka presnosti a jemnosti rezu navyše odpadá nutnosť výsledok hobľovať – stačí len prebrúsiť.
Späť na zoznam aktualít