Kopírovacie puzdra uľahčujú frézovanie úchytov v dreve

Vyfrézovaný úchyt v dreve

Jednou z noviniek v našej ponuke sú kopírovacie puzdra pre horné frézky. V nasledujúcich niekoľko odstavcoch ich predstavíme a priblížime funkciu kopírovacích puzdier CMT, ktoré sú vyrobené z mosadze, dodávajú sa v pevnom čiernom plastovom obale a pri každom krúžku je vyobrazený vnútorný a vonkajší priemer.

 

Každý, kto pracuje s drevom, vám potvrdí, že frézka je ten najvšestrannejší stroj v dielni každého stolára. Pri správnom nastavení disponuje jedinečnou presnosťou a umožňuje kvalitné ofrézovanie dreva. Vďaka širokej ponuke stopkových fréz a príslušenstva je dobrým pomocníkom. Niektoré ručné frézky majú praktické a ľahké ovládanie zdvihu vo frézovacom stolíku. Nevýhodou býva snáď len ich vysoká hlučnosť, ktorá môže byť nepríjemná. Nejde ale o vážny nedostatok, nepríjemný zvuk vyrieši pár ušných špuntov do uší alebo slúchadlá. Ďalej nesmieme zabudnúť na prach v znikajúci pri práci. Ani toto však nie je žiadny problém, ak je použitý kvalitný odsávač.

 

Kopírovacie puzdra pre horné frézky vám predstavíme pri výrobe úchytov na drevenej zásuvke.

A teraz už k samotnému postupu pri tvorbe úchytov v dreve pomocou kopírovacích puzdier.
Šablónu pre vyfrézovanie úchopu sme vytvorili pomocou pravítok a priamočiarej píly. Potom sme šablónu upli v mieste frézovania na zásuvku, upli dme aj správne kopírovacie puzdro do ručnej frézky a postupne vyfrézovali do zásuvky otvor.
 

Aké sú teda výhody kopírovacích puzdier a prečo?

Jednoduchou odpoveďou je, že použitie kopírovacích puzdier v ručnej frézke, umožňuje premeniť akúkoľvek ručnú frézku v kopírovacie zariadenie, aj keď nemáte ložisko na nástroji.


Sada kopírovacích puzdier

Nastavenie puzdier je jednoduché. My sme použiil frézku Festool OF1400 a jediná vec, ktorú sme potrebovali navyše, bol prechodový krúžok (je vidieť na obrázku), ktorý je pre každú frézku iný. Aby ste mali možnosť upnúť kopírovacie puzdra na ľubovoľnej frézke, ponúka sa univerzálna redukčná základňa CMT.


Prechodový krúžok

Po upnutí kopírovacieho puzdra stačí vložiť vybrané puzdro do redukčnej základne a zaistiť ho zaskrutkovaním mosadznej matice z druhej strany. Stopkovú frézu potom jednoducho umiestnite do klieštiny a dotiahnite prevlečnou maticou.


Kopírovacie puzdro

Pri používaní puzdier nesmiete zabudnúť na fakt, že je puzdro vždy málinko väčšie než nástroj. Medzi reznou hranou a vonkajším okrajom puzdra je potrebné počítať s rozdielom, ktorý je potrebné zohľadniť pri výrobe šablóny. Ak chcete dosiahnuť rozdiel 5 mm, použite kopírovacie puzdro 20 mm a stopkovú frézku o priemere 10 mm. Odsadenie sa dá jednoducho vypočítať, pretože puzdra sú prehľadne popísané svojimi rozmermi (krúžok 20 mm – fréza 10 mm : 2). Vďaka možnosti kombinovať rôzne veľkosti fréz môžeme vytvárať naozaj zaujímavé veci.
 

Sadu kopírovacích puzdier využijete pri frézovaní podľa šablóny či pravítka. Obrovskou výhodou tohto typu kopírovania je možnosť ľubovoľného nastavenia frézovacej hĺbky. S puzdrom môžete frézovať ozdobu v ploche alebo prerezávať silný materiál. Ponuku ďalších kopírovacích krúžkov nájdete v kategórii Príslušenstvo pre elektronáradie.
Späť na zoznam aktualít