S osciláciou je povrch ešte lepší!

Oscilačná valcová brúska JET 22-44 OSCHorizontálne valcové brúsky sú pozoruhodné nielen tým, že dokážu brúsiť malé aj veľké kusy rozmanitých tvarov, ale tiež schopnosti vytvoriť superhladký a rovný povrch. JET 22-44OSC oscilačná valcová brúska umožňuje brúsiť dielce až do šírky 1 120 mm (dva priechody), a to až 100 mm hrubých. Výhodou pre mnoho užívateľov je, že minimálna dĺžka brúseného dielca je len 60 mm.

 

IGM ako jediný dovozca ponúka v ČR a SR brúsku JET s oscilujúcim pohybom. Vďaka nej dostáva brúsený povrch ešte lepší vzhľad. Výhodou je aj to, že oscilačný pohyb valca je možné zapínať a vypínať podľa potreby.
 

Výkon

Oscilačná valcová brúska - motorJET 22-44OSC oscilačná valcová brúska má výkonný motor o sile 2 300 W, ktorý poháňa len brúsny valec. Je potrebné pamätať na to, že JET v tomto stroji používa indukčný motor, ktorý má stabilný chod bez zmien výkonu v zábere. Ak je valec v zábere a dochádzalo by k nevyváženému chodu, brúsený povrch by nebol dokonalý.

Pás posuvu je poháňaný samostatným rovnakosmerným motorom o výkone 180 W. Tento motor bol vybraný vďaka jednoduchému zaradeniu regulácie rýchlosti posuvu a možnosti doplnenia ochrannej technológie proti preťaženiu Sand SmartTM.
 

 

Brúsny valec

Oscilačná valcová brúska - brúsny valecJET brúska používa valec z extrudovaného hliníka, široký 558 mm, s priemerom 128 mm, ktorý je precízne spracovaný a vyvážený. Valec má špeciálne upínacie klipsy na oboch koncoch, ktoré zaisťujú brúsny pás. Vstavané klipsy bývajú ťažko prístupné, preto JET zadarmo dodáva prípravok TufTool (ktorý bol navrhnutý špeciálne pre ľahké uvoľnenie klipsy a upevnenie pásu).

Brúsny valec je uložený v masívnom liatinovom ráme, ktorý dáva stroju pevnosť a tuhosť. Valec je uložený v guľkových ložiskách, ktoré zabezpečujú ľahké otáčanie. Rameno s jednoduchým zaisťovacím systémom umožňuje presné zarovnanie valca vodorovne s pásom posuvu.

Odklopný kryt oscilačnej valcovej brúsky usmerňuje prach a nečistoty do odsávacej hubice o priemere 100 mm v hornej časti tohto krytu. JET odporúča odsávacie zariadenie minimálne DC-950 s mikrofiltračným nástavcom, aby bolo zaručené dostatočné odsatie prachu.
 

Oscilačná valcová brúska - nastavenie výšky valcaVýška stola

Veľké 195mm ovládacie koleso otáča hriadeľom, ktorá mení a určuje výšku valca v rozsahu 8 mm–100 mm. Každá celá otáčka ručného kolesa zmení výšku valca o 1,6mm. Stupnica v čele liatinového bloku ukazuje aktuálnu výšku medzi valcom a stolom posunu. Ukazovateľ je možné ľahko upraviť a nastaviť podľa reality.

Oscilačná funkcia

Oscilačný mechanizmus pohybuje brúsnym valcom vodorovne 21 mm zľava doprava s počtom kmitov 70 za jednu minútu. Pri otáčkach valca 1400 za minútu je frekvencia oscilácie dostačujúca. Oscilačný pohyb podporuje účinnosť stroja a čistotu brúseného povrchu.

 

 

Oscilačná valcová brúska - oscilačná funkcia

Funkcia oscilácie je navrhnutá tak, aby eliminovala stopy po brúsení, ktoré môžu zanechávať brúsky bez oscilácie. Oscilácia tiež odvádza teplo, čo zabraňuje zapaľovaniu dreva a zároveň predlžuje životnosť brúsneho pásu.

Osciláciu volíte pomocou tlačidla push-pull na brúsnom ramene. Aj keď je použitie jednoduché, v prevádzke musíte mať na pamäti, že zmenu oscilácie môžete vykonávať iba pri vypnutí stroja.


Pás posuvu / regulácia posuvu

Použitý jednosmerný motor na páse posuvu ponúka regulovateľnú rýchlosť pomocou variátora. Aby nedochádzalo k preťaženiu, vyvinul JET svoju patentovanú technológiu SandSmart™, ktorá pracuje s reguláciou otáčok. Posuv je možné plynule regulovať v rozmedzí 0–3 m/min.

Technológia SandSmart™ monitoruje zaťaženie pásu posuvu. Ak by hrozilo, že poškodí motor, SandSmart automaticky zníži rýchlosť posuvu. Keď dôjde k preťaženiu a zapnutiu systému SandSmar, rozsvieti sa červená LED kontrolka vedľa regulátora.

Napätie a rovnobežný chod pásu posuvu ovládate dvojicou nastavovacích zariadení, na každej strane pásu jedno. Každý nastavovač má vlastný kľúč na dotiahnutie alebo povolenie.

Presná plocha oceľového stola podopiera pás posuvu, aby sa zabezpečil rovnobežný chod dielca s valcom, a to v každom mieste stola. Brúsny valec je možné jednoducho nastaviť tak, aby bola zaistená dokonalá rovnobežnosť s pásom posuvu.

Oscilačná valcová brúska - regulácia posuvu

 

Oscilačná valcová brúska - podstavecPodstavec

JET 22-44OSC oscilačná valcová brúska je namontovaná na masívnom uzavretom oceľovom podstavci. Spevnené krajové časti vyčnievajú a zabezpečujú celkovú stabilitu. Stredová časť je naopak vsadená späť. Podstavec má zatváracie dvierka na prednej strane, za ktorými nájdete veľký vnútorný úložný priestor, ktorý umožňuje uloženie veľké množstvo brúsnych pásov.
 

Hodnotenie

Použitie JET 22-44OSC oscilačnej valcovej brúsky je prekvapivo a preukázateľne kvalitnejšie než u brúsok bez oscilácie.

Brúska je dobre stavaná a má dostatok výkonu na valci a páse posuvu. Všetky ovládacie prvky fungujú podľa očakávaní, sú prehľadne a prakticky umiestnené. Naozaj hladký chod a prekvapivo tichý stroj s nízkymi decibelmi. Odsávač prachu robí väčší hluk než toto zariadenie.Kúpa tohto stroja znamená, že zvýšite kvalitu a rýchlosť brúsenia vo vašej dielni.
Späť na zoznam aktualít