Stôl so zásobníkom má široké využitie

Olepovanie ABS hrán v malých dielňach je možné vyriešiť rôznymi spôsobmi. Niekto sa prikláňa k olepovaniu u dodávateľa lamina, ďalší olepuje starým spôsobom a iný si kúpi manuálnu olepovačku od IGM. Ak sa rozhodujete a vyberáte ideálnu manuálnu olepovačku, alebo ste si už zakúpili olepovačku od nás, ponúkneme vám v tomto článku pár podnetov k rozšíreniu svojho vybavenia o pracovný stôl so zásobníkom IGM

Stôl pre olepovačku je navrhnutý tak, aby ste do neho mohli umiestniť ľubovoľnú verziu nami ponúkaných manuálnych olepovačiek. Zároveň do stolíka môžete jednoducho upnúť aj ručnú orezávačku ABS hrán PD80. Všetky časti a diely na seba nadväzujú a všetko perfektne sedí ako jeden celok.

Stôl je vybavený krátkymi nohami s otvormi pre priskrutkovanie k podstavcu. Stôl teda môžete umiestniť na pracovný stôl, hoblicu, či podstavec, ktorý si k tomuto účelu vyrobíte. Len je nutné počítať s tým, že držiak pásky má podpernú nohu, kterú je potrebné podoprieť. Preto si naplánujte väčšiu plochu v pravom zadnoum rohu pracovnej dosky. Stôl je vyrobený z oceľovej konštrukcie, má plechovú dosku a kovové nohy.

Horná plocha stola je vybavená plastovým povrchom, ktorý je šetrný k povrchu lamina. Vďaka plastovému povrchu nedochádza k poškrabaniu a znehodnoteniu olepovaného dielca.

Použitie stola s manuálnou olepovačkou

Ako sme už spomenuli, do stola sa dá použiť ľubovoľná manuálna olepovačku z našej ponuky. Či už máte najlepšiu verziu DR500, alebo základnú olepovačku s označením BR300. Upnutie olepovačky do stolíka je ľahké a rýchle a vykonáva sa pomocou troch skrutiek s inbusovou hranou. Veľkou výhodou tohto stolíka je držiak pásky so zastrihovacími kliešťami, ktoré dostanete už v základnej výbave. Pohodlne umiestnite celé koleso ABS pásky na držiak a pásku pretiahnite kliešťami na podávací valček olepovačky. Po olepení hrany dielca jednoducho pásku kliešťami zastrihnite. Vďaka týmto zastrihovacím kliešťom odpadá meranie dĺžky pásky na každú hranu, ktorú chcete olepiť. Po olepení a zastrihnutí pásky otočte dielec, zasuňte pásku znova na podávací valček olepovačky a pokračujte v olepovaní na ďalšom dielci.


Pri olepovaní je potrebné dielec nadvihnúť cca o 2 mm nad pracovnú plochu. K tomu slúžia ploché magnety, ktoré sú vybavené plastovým povrchom a v stolíku majú vopred vyznačenú pozíciu. Vďaka týmto podložkám dôjde k nadvihnutiu dielca, a teda k správnemu umiestneniu pásky na dielec. 

Olepovanie dielcov ABS hranou pomocou stolíka a manuálnej olepovačky je ľahké a bezproblémové.

Olepovanie dielcov ABS hranou pomocou stolíka a manuálnej olepovačky je ľahké a bezproblémové. Po dokončení práce, alebo v prípade potreby olepovania veľkých dielcov, olepovačku len odskrutkujte a využite pre manuálne vedenie po dielci.
 

Použitie stola pre ofrézovanie hrany

Keď máte nalepené všetky ABS hrany, je ich potrebné tiež ofrézovať rádiusovou frézkou. K frézovaniu ABS hrán sa ideálne hodí ručná frézka PD80, ktorá je vybavená brzdou ložiska, jednoduchým a presným nastavením výšky, stopkovou frézou a tiež rozšírením stolíka so zvýšeným podkladom, aby bola prekonaná presahujúca ABS hrana.

Túto orezávaciu frézku môžete jednoducho upnúť do stolíka, a to vďaka redukčnej doske, ktorá sa dodáva v základnej výbave stolíka. Za pár minút zmeníte využitie stolíka.

Z praktickej olepovačky sa stane praktická orezávačka ABS hrán. Redukčnú dosku vložte do rovnakého miesta, kde bola pôvodne umiestnená olepovačka. Po upevnení redukčnej dosky upnite orezávaciu frézku tromi skrutkami do požadovanej polohy. Vzhľadom na to, že po upnutí orezávacej frézky do stolíka je jej vypínanie a zapínanie menej dostupné, je stôl vybavený dodatočným vypínačom so zástrčkou, do ktorej zapojte napájací kábel ručnej orezávačky. Zapnutie a vypnutie orezávacej frézky potom ovládate priamo na boku stola.

Pri frézovaní ABS hrany je potrebné olepený dielec zdvihnúť o cca 2 mm, aby nedochádzalo k zadrhávaniu presahu ABS hrany o pracovnú plochu. K tomuto zdvihnutiu slúžia ploché magnety, rovnako ako pri olepovaní ABS hrany. Vďaka týmto podložkám dôjde k zdvihnutiu dielca, a teda k zamedzeniu zadrhávania pásky presahujúcej cez dielec. Táto kombinácia stolíka a orezávacej frézky je určená len pre orezávanie hrany uhlovou alebo zaoblovacou frézou.

Po ofrézovaní a zaoblení hrán je možné zvyšné presahy ešte dočistiť cidlinou, ktorá sa dodáva v základnej výbave orezávacej frézky.

Použitie stolíka pre ofrézovanie hrany s rozšírením

Využitie stola s rozšírením je možné vďaka dokúpeniu sady na rovné dielce pod označením ST97. Táto sada obsahuje rôzne pravítka a podložky na stôl pre olepovanie rovných dielcov, ale tiež pravítko so zdvíhacím mechanizmom, ku ktorému sa skrutkuje orezávacia frézka PD80. Po priskrutkovaní rovného pravítka so zdvíhacím mechanizmom na kraj stola, upevnite orezávaciu frézku do predpripravených otvorov na tomto mechanizme.

Tým dôjde k zmene princípu ofrézovania, a to tak, že klesnutím olepeného dielca pod ložisko stopkovej frézy sa celý mechanizmus mierne zdvihne a ložisko nástroja pri frézovaní kopíruje plochu lamina.

Vďaka tomu je hrana presne zafrézovaná voči ploche lamina.

Zdvíhacím mechanizmom orezávacej frézky posúvate po vodorovnej ose – smerom k ABS hrane, alebo od nej. Toto pravítko so zdvíhacím mechanizmom nie je vhodné pre tvarované dielce, ale na rovné dielce je fakt jedinečné. Uľahčuje a urýchľuje orezávanie ABS hrán, takže sa celé rozšírenie dá jedine odporučiť.

Ak vás využitie stolíka nepresvedčilo, pozrite sa na video alebo sa zastavte v našich predajných centrách v Prahe-Tuchoměřiciach, či v Brne-Modřiciach.

Olepovací a orezávací stôl je dokonalý pomocník a v spojení s manuálnou olepovačkou IGM a orezávacou frézkou PD80 je v dielni maximálne užitočný.Súvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít