Výhody žiletkových nástrojov oproti spájkovaným

Výhody žiletkových nástrojov oproti spájkovaným

Čoraz častejšie sa stretávama s požiadavkou zákazníkov na žiletkové frézy, ale nie každý vie o ich skutočných výhodách. Pritom ak ich zákazník nepozná, nemôže využívať frézy naplno, prípadne skráti ich životnosť.

 

Všeobecne o žiletkových frézach2014-09-29 ziletkove-stopkove-frezy 01

Žiletkové frézu spoznáte vďaka britu, ktorý je pripevnený bezpečnostnými skrutkami, klinom alebo rozovieracím klinom. Pri výrobe frézy je kladený dôraz na maximálnu presnosť pri každej operácii. Oproti pájenému nástroju nedochádza pri finálnom brúsení k porovnaniu obvodu a vytvoreniu finálneho rezného priemeru. Tento dôležitý parameter určí u žiletkovej frézy presnosť vyfrézovania tzv. lôžka, ktoré je presnéi na stotiny milimetra.

 

Výmenné žiletky – voľba tvrdosti2014-09-29 ziletkove-stopkove-frezy 02

Náhradné žiletky ponúkame iba v tvrdokovovom prevedení s možnosťou voľby tvrdosti. Neplatí pravidlo čím tvrdšie, tým lepšie. Žiletku je treba voliť podľa materiálu, ktorý najčastejšie alebo aktuálne frézujete. Z ponuky žiletiek môžete voliť podľa určenia takto: drevo, drevo+, univerzáll, lamino a MDF+. Ak použijete žiletky označené pre lamino alebo MDF na dreve, je veľmi pravdepodobné, že pri nabehnutí do hrče dôjde k rozlomeniu. Táto žiletka je veľmi tvrdá, ale aj krehká. Naproti tomu žiletku s označením pre drevo môžete použiť aj na lamino. Je však u nej treba počítať s rýchlym otupením. Ak obrábate všetky typy materiálu, odporúčam používať žiletky s označením univerzál, ktoré sú dodávané s novými nástrojmi.

2014-09-29 ziletkove-stopkove-frezy 03Rezný priemer

Dôležitou výhodou žiletkových fréz je zachovanie rezného priemeru. Pri používaní spájkovaného nástroja je potrebné hoj brúsiť. Tým sa zmenšuje o 0,10,2 mm pri každom brúsení. Ak používate nástroj s ložiskom, dôjde po piatich brúseniach k rozdielu medzi ložiskom a britmi napríklad aj pol milimetra. U niektorých operácií je však tento rozdiel nežiaduci. Ide prevažne o kopírovanie podľa ložiská alebo spájanie pracovnej dosky podľa šablóny.

 

Geometria – určenie nástroja2014-09-29 ziletkove-stopkove-frezy 04

Žiletkové frézy sú jediné nástroje vyrábané v rôznych variantách geometrie (uhla čela). Geometria nástroja je jedným z hlavných prvkov ovplyvňujúcich výdrž ostria, čistotu opracovania a určenia podľa typu frézovaného materiálu. Základné tri geometrie sú určené na obrábanie lamina, dreva alebo univerzálne použitie. Diamantové nástroje majú geometriu na obrábanie lamina, špirálové frézy yase geometriu na obrábanie dreva a spájkované nástroje geometriu na univerzálne použitie. Jednotlivé typy žiletkových fréz majú rôzne varianty geometrie podľa určenia. Napríklad fréza s označením F041-12521 je určená pre frézovanie lamina a pracovných dosiek.

2014-09-29 ziletkove-stopkove-frezy 05Založenie žiletky

Založenie žiletky je veľmi jednoduché. Uloží do lôžka frézy a oprie o vnútornú časť. ˇYiletka sa miernym tlakom pritlačí do lôžka a dotiahnu sa bezpečnostné skrutky. Dotiahnutie musí byť pevné, aby nedošlo k posunutiu žiletky pri frézovaní. Druhá možnosť yaloženia je u minižiletiek, ktoré sú opatrené istiace drážkou. V tomto prípade sa používa na zaistenie žiletky klin. Pre tento typ žiletky je v lôžku frézy vytvorený pozdĺžny čap, ktorý definuje jej pozíciu. Potom sa už len dotiahne istiaci klin skrutkami.

 

 

Brúsenie žiletiek2014-09-29 ziletkove-stopkove-frezy 06

Žiletky sa nebrúsia, používajú sa jednorázovo. Na každej y nich sú vybrúsené dva až štyri brity. Po otupení ostria sa žiletka otočí alebo vymení za nový kus. Cena žiletiek začína na 1,70 € podľa typu, tvaru a tvrdosti. Ak počítame, že žiletka bude stáť 2,30–2,60 €, bude cena brúsenia spájkovaného nástroja rovnaká ako výmena žiletiek. Nemusíte sa starať o brúsenie a čakať týždeň na nástroj. Kedykoľvek v priebehu práce len otočíte žiletku a pokračujete ako s novým nástrojom.

 

2014-09-29 ziletkove-stopkove-frezy 07Záver

Na žiletkové frézy a ich používanie sa musíme pozerať v širšom meradle, to nám pomôže nakoniec ušetriť. Odporúčame používanie žiletkových nástrojov pri pravidelnom frézovaní lamina, DTD a vtedy, keď je nežiaduce zmenšovanie rezného priemeru. Žiletkové fréza sa tiež oplatí pri orezávaní a kopírovaní podľa šablóny. Veľkou nevýhodou spájkovaných fréz môže byť čakanie na brúsenie. U žiletkových fréz na nič nečakáte a obnovenie ostria prebehne behom pár minút.

U žiletkových fréz oceníte veľa výhod, ktoré ponúkajú. Aby vám vydržali čo najdlhšie, je dôležité používať kvalitné žiletky a pevnostné skrutk. Tiež odporúčame pri každom otočení či výmene žiletky ošetriť lôžko nástroja čistiacou emulziou CMT (kód. C99800101) a priebežne pri frézovaní používať kluzivo na drevo CMT (kód. C99800201). Priebežná starostlivosť o nástroj predĺži životnosť tela nástroja a ušetrí vám tak peniaze.

Ak sa chcete opýtať na konkrétne použitie žiletkových fréz, radi zodpovieme vaše otázky.Súvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít