Vyplatí sa kúpiť stopkové frézy Fachmann?

Stopkové frézy sú skvelým nástrojom pre opracovanie tvrdého a mäkkého dreva, preglejky, vrstvených lepených materiálov a plexiskla či iných plastov. Čím sa odlišujú značkové stopkové frézy Fachmann od tých, ktoré kúpite za "pár šupov" v každom železiarstve? Vyplatí sa vám to vôbec?

Pozrime sa podrobnejšie na konštrukciu týchto nástrojov. Porovnáme drážkovaciu frézu Fachmann s "obyčajnou" frézou, ktorá sa predáva v lacných sadác aleboi je často súčasťou hornej frézky v hobby kategórii. 
 

Tvrdé a dostatočne hrubé rezné zuby

Porovnanie hrúbky zubov testovaných frézok

Materiál rezných zubov, ktorých geometria a tiež rozmery sú jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú , ako dobre alebo zle stopková fréza pracuje. Na frézach Fachmann je použitý len kvalitný mikrozrnný tvrdokov alebo spekaný karbid, ktorý je špeciálne určený pre drevoobrábacie rezné nástroje na mäkké a tvrdé drevá. Hrúbka nového rezného zubu je zväčša 2 mm (podľa typu frézy), a preto je možné frézu veľakrát naostriť. Odporúučame nechávať frézu ostriť v profesionálnych brúsiarňach, ktoré by mali pri bežnom opotrebovaní ubrať 0,1 mm, maximálne 0,3 mm, a to len pri extrémnom otupení. Obyčajné, lacnejšie frézy majú zvyčajne zub tenší a mäkkší, majú skrátenú dobu použiteľnosti a sú náchylnejšie na prasknutie zubu. Tu naozaj neušetríte.


Je geometria zubov a tvar tela dôležitá?

Geometria zubov fréz

Správna geometria zubov dáva fréze vlastnosti, ako je čistý rez bez otrepov, bez pálenia materiálu, ľahkosť posuvu v materiále, jednoduché zavrtávanie napríklad pri drážkovacích frézach a samozrejme životnosť nástroja. Geometria zubov fréz Fachmann je takto ideálne navrhnutá. Navyše sú tieto frézy precízne naostrené už z výroby. Ostrenie prebieha na CNC presných brúskach v tisícinových toleranciách. Výsledkom je precízny nástroj s vynikajúcimi reznými vlastnosťami a dlhou životnosťou.


Čo je to design proti spätnému rázu anti-kick

Fachmann stopkové frézy proti spätnému razu

Frézy Fachmann majú konštrukciu tela navrhnutú tak, aby sa maximálne zabránilo spätnému rázu pri frézovaní. Môže k tomu dôjsť, ak posúvate frézku alebo materiál do rezu ručne a neprimerane rýchlo. Nástroj potom môže vymrštiť materiál alebo frézku proti vám. Dizajnom proti spätnému rázu sú štandardne vybavené všetky frézy Fachmann a spĺňajú tým náročné kritériá bezpečnosti podľa európskych noriem EN 847.


Teflónový povrch nielen na panviciach

Fachmann teflónový povrch

Stopkové frézy Fachmann sú potiahnuté červeným teflónovým poťahom PTFE, ktorý minimalizuje koróziu a oveľa lepšie odoláva napaľovaniu zvyškov triesok pri vyšších teplotách, ktoré pri frézovaní vznukajú. Ide o podobný teflón, aký je napríklad na kuchynských hrncoch či panviciach. Fréza tak zostane dlhšie čistá a ostrá ako frézy, ktoré sú nafarbené obyčajnou farbou. Niektoré typy lacných fréz sú namiesto zafarbenia brunírované . To však neposkytuje prakticky žiadnu tepelnú odolnosť a zvyčajne zamedzí len korózii, a to len krátkodobo.


Prehľadné označenie

Fachmann prehľadné označenie

Na stopke má každá fréza Fachmann laserom vyznačené dôležité údaje, ktoré oceníte pri jej použití. Najdôležitejším je značka, ktorá odporúča optimálne zasunutie stopky do klieštiny. Ak totiž zasuniete stopku do klieštiny hornej frézky málo, hrozí zlomenie alebo ohnutie nástroja. Môže tiež dôjsť k zlému upnutiu, a teda k vibráciám. Preto je na stopkách fréz Fachmann zreteľne laserom nakreslená značka, kam až nástroj do klieštiny zasunúť. Ďalej je uvedené objednávacie číslo, rezný priemer, rezná dĺžka, priemer stopky a maximálne odporučené otáčky. Všetko je úplne jasné a prehľadné.


Bezpečné balenie

Fachmann bezpečné balenie

Predpokladáme, že stopkovú frézu nepoužijete len raz, ale budete s ňou pracovať na viacerých zákazkách alebo domácich projektoch. Stopkové frézy rady Fachmann sú balené v praktických obaloch, ktoré poskytujú ochranu nástroja pred poškodením a vonkajšími vplyvmi. Pomáhajú udržať poriadok pri skladovaní. Priehľadný obal je vybavený závesom s eurootvorom pre zavesenie. Stopka nástroja je pevne zaistená v šikovnom klieštinovom systéme obalu, takže nevypadne. Balenie môžete tiež jednoducho používať na bezpečnú prepravu nástroja.


Záver

Najprv zhrnutie plusov a mínusov oboch produktov:

fréza IGM Fachmann Obyčajná
hrúbka zubu + 2,1 mm - 1,13 mm
geometria + veľký odvod triesok,
čelné zbrúsenie
- malý odvod triesok, žiadne
čelné zbrúsenie
povrch tela + teflón - farba
značka na
stopke
+ značka a údaje - nič alebo len priemer
balenie + praktický obal - v sadách alebo bez obalu
bežná cena - 359 Kč + 50 Kč v sadách
alebo až 250 Kč jednotlivo


Požadujete také stopkové frézy, ktoré pracujú dostatočne výkonne, vydržia vám, je radosť s nimi pracovať a sú za rozumnú cenu? Potom sú stopkové frézy IGM rady Fachmann tie pravé pre vás. Sú jednoznačne najlepšou voľbou pre remeselníkov a nadšených kutilov, ktorí chcú nástroj používať opakovane a tiež docieliť výborné výsledky svojej práce.Súvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít