Ako správne nastaviť hobľovacie nože?

Ako správne nastaviť hobľovacie nože?

V tomto článku vám ukážeme ako jednoducho nastaviť hobľovacie nože pomocou praktických prípravkov.

Nastavenie hobľovacích nožov

Ešte aj v dnešnej dobe sa používajú zastaralé a nepresné metódy nastanovovania hobľovacích nožov. Najmenej presný spôsob, s ktorým sme sa stretli, je nastavovanie pomocou latky položenej na zadnom stole frézky. Nožom v hobľovacom valci sa posúva hore alebo dole tak dlho, až kým pri pootočení valcom dôjde k posunutiu latky o jeden centimeter.

Ďalší, už o niečo modernejší a presnejší spôsob je tzv. "véčko" s magnetmi, ktoré samozrejme prácu značne uľahčujú. Použitím tejto metódy sa nože dajú nastaviť aspoň na rovnakú výšku.

Ďalšie možnosti nastavovania potom vyžadujú špecifické hobľovacie nože alebo špeciálne úpravy na nožovom valci. Sú to napríklad pružinové systémy, ktoré pomocou pružín priamo v hlave nožového hriadeľa vytláčajú hobľovací nôž. Problémom je, že pružiny sa po krátkej dobe opotrebujú a nie sú viac funkčné. Navyše sa ľahko zanášajú prachom a trieskami. Ďalším spôsobom je nastavenie hobľovacích nožov pomocou drážok zafrézovaných v noži. Tieto drážky však znižujú pevnosť noža a v najužšej časti sú náchylné na zlomenie. Ďalšou nevýhodou takýchto riešení je ich vyššia cena, a to buď priamo cena stroja, alebo cena špeciálnych hobľovacích nožov.

 

 

Koniec zdĺhavému nastavovaniu

Neustále sa zvyšujúce nároky na kvalitu povrchov si žiadajú presné, rýchle a kvalitné nastavenie hobľovacích nožov vo valci. Jedným z najlepších a najpresnejších je magnetický nastavovač hobľovacích nožov značky IGM Professional typ MUN-001. Pomôže vám ľahko, rýchlo a hlavne presne nastaviť bežný hobľovací nôž do požadovanej polohy. Hlavnou výhodou je nastavenie všetkých nožov do rovnakej požadovanej výšky vďaka mikrometrickej stupnici. Ak by totižto bol každý nôž v inej výške, hobľoval by len ten najvyššie položený. Potom by došlo k jeho rýchlemu otupeniu a hobľovaný povrch by nebol hladký a rovný. S nastavovačmi IGM Professional sa vám toto stať nemôže.

Nastavenie hobľovacích nožov

Práce s nastavovačom a jeho správne nastavenie voči valcu a stolom
Nastavenie voči hobľovaciemu valcu

Magnetický prípravok upnite na hobľovací valec tak, aby bol magnet nad telom valca a potom nastaviteľnou skrutkou otáčajte tak, aby sa magnet prichytil na valec. Tým zistíte nulovú východiskovú hodnotu výšky magnetu. Rovnaký postup vykonajte na oboch prípravkoch a magnet zaaretujte na nulovej hodnote.

Do drážky v hobľovacom valci vsaďte nabrúsený nôž a upínací klin a prípravky pripevnite na začiatok a koniec valca tak, aby magnety držali nôž na rovnakom mieste, prípravky zrovnajte tak, aby boli kolmé k ose valca.

Odaretujte predný prípravok a pomocou skrutky zdvihnite nôž nad úroveň valca o maximálne 1,1 mm, čo je európska norma pre bezpečný ručný posuv materiálu. Jedna celá otáčka zdvihne nôž o 1,5 mm (odporúčame nôž nastaviť o cca 0,7 mm nad nulovú úroveň valca)

Na tejto hodnote opäť prípravok zaaretujte a rovnakú hodnotu nastavte aj na prípravku na druhom konci valca, prípravok zaaretujte a utiahnite všetky skrutky na upínacom kline.

S už nastavenou hodnotou na prípravku upevnite aj ďalšie hobľovacie nože vo valci.

Nastavenie hobľovacích nožov

Nastavenie voči stolom

Magnetický prípravek pripevnite na plochu stola a nastavte výšku stredného magnetu tak, aby sa dotkol plochy stola a potom výšku zaaretujte skrutkou, tak je magnet v nulovej pozícii voči stolom. Rovnako nastavte aj druhý prípravok. Prípravky odopnite a do drážky vložte nabrúsený nôž a upínací klin. Prednastavené prípravky upnite na valec tak, aby bol na výstupnom stole ľavý magnet, pravý magnet musí byť na vstupnom stole a aby stredný magnet stabilne držal hobľovací nôž. Rovnako upnite aj druhý prípravok na koniec valca.

Prípravky odaretujte a pootočením nastavovacej skrutky o jednu otáčku prenastavte výšku noža na prípravku, na tejto hodnote opäť prípravok zaaretujte a rovnakú hodnotu nastavte aj na prípravku na druhom konci valca, prípravek zaaretujte a utiahnite všetky skrutky na upínacom kline. S už nastavenými prípravkami upevnite aj ďalšie hobľovacie nože vo valci, nastaviteľnými skrutkami už neotáčajte, aby boli všetky nože nastaveně do rovnakej výšky. Nakoniec môžete vykonať kontrolu nastavenia nožov pomocou rovného malého hranola, ktorý by sa mal pootočením valca v smere hobľovania posunúť presne o 4 mm na začiatku aj na konci valca.

Nastavenie hobľovacích nožov
Nastavenie hobľovacích nožov

Záver

Magnetické nastavovače IGM Professional MUN-001 sú ideálnymi pomocníkmi do všetkých stolárstiev, údržbárskych prevádzok aj kutilských dielní. Tento praktický nástroj je dodávaný v drevenej krabičke s návodom na použitie. Telo nastavovača je vyrobené z odolného plastu a vybavené silnými magnetmi. Ovládacie elementy sú z kvalitnej mosadze a kovové časti sú pozinkované proti korózii. Sadu dvoch kusov magnetických nastavovačov IGM Professional môžeme len odporučiť.Súvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít