Ako predĺžiť životnosť lepidiel Titebond

Lepenie pomocou lepidla na drevo Titebond

Ako skladovať lepidlo na drevo a predĺžiť tak jeho životnosť?

Predĺženie životnosti lepidiel Titebond funguje rovnako ako u potravín. Ak ukladáte jedlo do chladničky, aby ste predĺžili jeho životnosť, potom lepidlo Titebond skladujte rovnako a predĺžite jeho životnosť na dlhé roky.

Väčšina výrobcov uvádza maximálnu trvanlivosť lepidla. Pri nedodržaní ideálnych skladovacích podmienok sa zriekajú všetkých záruk na výrobok. Uvádzaná použiteľnosť lepidla na drevo býva spravidla dva roky. Skutočná doba použiteľnosti je ale často oveľa dlhšia, samozrejme za predpokladu vytvorenia správnych podmienok. Napríklad lepidlo Titebond Original, Titebond II a Titebond III skladované v optimálnych podmienkach môžu vydržať desať rokov a dlhšie.

Bob Behnke, technický špecialista na lepidlá Titebond, hovorí: suchá chladná pivnica je ideálne miesto pre dlhodobé skladovanie lepidla na drevo. A dodáva, že životnosť lepidla Titebond predĺžite aj tým, keď pre neho nájdete priestor v chladničke.

Najhoršie podmienky pre skladovanie lepidla sú zmrazovanie a rozmrazovanie alebo teplo. Bob Behnke vysvetľuje: Lepidlá na drevo Titebond sú vyrobené tak, aby vydržali najmenej päť cyklov zmrazenie/rozmrazenie. Napriek tomu pri každom cykle lepidlo tvoí husté čiastočky, ktoré sa dajú síce ľahko rozmiešať, ale každý následný cyklus  tieto čiastočky zväčšuje t a potom je stále viac problematickejšie lepidlo rozmiešať.

Nakoniec nepôjde zhustnuté lepidlo rozmiešať vôbec a zostane nepoužiteľné. Veľké teplo môže tiež spôsobiť, že polyméry sa zhluknú na veľmi husté čiastočky.

Ako spoznáte, že lepidlo nebude fungovať? Pokiaľ tečie, je to v poriadku, hovorí Bob Behnke. V prípade, že lepidlo zhustne, dôkladne pretrepte fľašu, kým sa výrobok nenavráti do pôvodnej hustoty. Môžete tiež pridať až päť percent vody, a to u lepidiel na báze PVA . V prípade, že je lepidlo po vytlačení z fľaše vláknité, žmolkovité alebo nechce držať na dreve po rozotrení, potom je nefunkčné a treba si zaobstarať novú fľašu.

Chceme, aby ste mohl používaťi lepidlá Titebond čo najdlhšie. S lepidlami je možné aj niekoľko rokov…


Ďalšie informácie o lepidlách Titebond sú k dispozícii v našom teste lepidiel Titebond alebo v teste vlastností lepidla Titebond II.

Ak neviete, ako vybrať správne lepidlo, máme pre vás prehľadné porovnanie lepidiel Titebond.

Ako vybrať správne lepidlo Titebond?Súvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít