Ako správne používať lamelovačku

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - práca

Lamelovacia frézka je na trhu už roky. Prvá lamelovačka bola vyrobená na začiatku šesťdesiatych rokov švajčiarskym stolárom Hermannom Steinerom. Základný princíp tohto stroja je veľmi jednoduchý. Ide o stroj príbuzný uhlovej brúske, ale namiesto rezného alebo brúsneho kotúča sa do nej upne drážkovací kotúč s HM zubami a pridá sa stolík s niekoľkými pravítkami.

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - história
Jeden z prvých modelov lamelovacej frézky vyrobený vo Švajčiarsku

Hlavnou úlohou lamelovačiek je rýchle, jednoduché a kvalitné spájanie nábytkových dielcov, ale aj opravovanie vád dreva.

Ako lamelovačku využiť na maximum čo najdlhšie?

Motor s nástrojom sa posúva v stole po opracovanej hliníkovej ploche, preto odporúčame šmykové časti pravidelne kontrolovať, či sú namazané.

Aby ste zaistili správny chod stroja, pred použitím vždy mierne namažte šmykové časti llamelovačky. 

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - premazanie

Lamelovačka sa dá použiť na spojenie dvoch dosiek nakolmo alebo narovno, ale hlavným zmyslom spoja na lamely je možnosť presného zarovnania prednej hrany korpusu. Za predpokladu, že bol spoj vytvorený správne, bude jeho konečná pevnosť dostatočne silná. Pri použití veľkého množstva lamiel by mohlo dôjsť k zníženiu pevnosti a k vytvoreniu ďalších problémov, čo by vám len pridalo prácu navyše. Najväčšou výhodou lamelovačky je vytvorenie 90° spojov. Lamelky sú vhodné aj pre výrobu všetkých typov korpusov a vsadených priečok. Väčšina z nich má možnosť nastavenia stola pod uhlom 45°. Pri práci s lamelovačkou je potrebné dbať na to, aby bola perfektne zrovnaná. Ak sú drážky len o zlomok vedľa, chyba sa zdvojnásobuje a výsledný spoj rozhodne nebude presný. Malé nezrovnalosti pri úvodnom nastavovaní spôsobujú skoro všetky chyby, na ktoré môžete naraziť. K eliminácii práve týchto základných chýb existuje niekoľko rád pre zjednodušenie a zefektívnenie práce.

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - sklopný doraz

1. Lamelovací kotúč nemusí byť presne vycentrovaný podľa hrúbky materiálu, stačí zhruba odhadnúť stred. Niektoré sofistikovanejšie nástroje ponúkajú možnosť zrovnania kotúča na stred, čo sa hodí pri spájaní tenších dosiek. Lamelovacia frézka Fachman ponúka šesť prednastavených hĺbok rezu, čo je veľmi užitočná vlastnosť.

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - hĺbkový doraz

2. Nie je potrebné sa obávať, že sa netrafíte do presne vyznačených liniek, pretože lamely sú mierne voľné a umožňujú spájané dielce pred lepením poupraviť.

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - vycentrovanie

Spoje nemusia byť umiestnené s úplnou presnosťou a nezrovnalosť medzi dvomi otvormi nie je problém. Jediné, na čo si treba dávať pozor, je blízkosť drážky ku kraju dreva. Spoj by potom nedržal tak, ako má.
 

Vodiace a pomocné nástroje

Pomocou zvyškov drevotriesky alebo kúskov, ktoré sa vám váľajú po dielni, si môžete vytvoriť užitočný nástroj, ktorý vám pomôže frézovať spoje do plochy od základne stola, a nie podľa pravítka.

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - vodiace a pomocné prípravky

Umožní vám to tiež použiť obe ruky pri lamelovaní – jednu držíte na rukoväti, zatiaľ čo druhou posúvate nástroj do rezu. Vďaka tomu máte nad výsledkom plnú kontrolu. Väčšinou je potreba držať jednou rukou dielec a druhou rukou stroj. Na prvom obrázku môžete vidieť pevne upevnený dielec "A" k pracovnému stolu a nástroj, zatiaľ čo dielec "B" je postavený vertikálne a opretý o nástroj, ktorý zaisťuje potrebnú oporu pri druhom reze. Ako môžete vidieť, zobrazený spoj je perfektne zarovnaný.

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - postup práce

Môže sa zdať, že vytvorenie spoja vloženej priečky do korpusu lamelovačkou je náročné. Dá sa ale jednoducho vyriešiť vytvorením páru pevných a presne vyrobených uholníkov (ľavý a pravý), ktoré upevníte na plochu, kde budete spoj vytvárať.

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - pomocné uholníky

V nasledujúcom prípade vytvárame drážku v dielci "C" za použitia nástroja, rovnako ako v dielci "A". Potom upneme vyrobený uholník na dielec "D" tak, aby bol zarazený o prednú hranu, ležal na vnútornej ploche a nástroj vymedzoval pozíciu spodnej strany police na strane. Šablóna nám teda pomôže naviesť rovinu rezu a definovať presné miesto pre policu.

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - spoj do plochy

Lamelovačky sa dodávajú s posuvným pravítkom pre prípad, že budete pracovať s väčšími kusmi dreva a nebudete môcť taký nástroj použiť. Rovnako ako predtým je dobré pri drážkovaní použiť obe ruky, jednu na motore a druhú na rukoväti. Ak pracujete s lamelovačkou vo vertikálnej pozícii, nezabudnite upevniť odsávanie, piliny by vám totižto mohla nafúkať priamo do očí.
 

Odsávanie

Všetky nástroje sú vybavené otvorom pre odsávanie. Práca bez riadneho odsávania môže spôsobiť ich až prekvapivo rýchlo a následné čistenie vás bude zbytočne zdržovať.

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - odsávanie
 

Spojovacie lamely

Spojovacie lamely sa dodávajú vo viacerých veľkostiach podľa typu použitia, hĺbka sa dá nastaviť jednoducho na lamelovačke. Lamely sú počas výroby stlačené a v drážke "lietajú", ak sú do nej vložené zasucha. Pridaním lepidla spôsobíte okamžité nafúknutie lamiel, preto je pre ich skladovanie dôležité suché prostredie. Skladovať by ste ic mali vo vzduchotesnej nádobe spolu s vrecúškom silikónového gélu alebo pár zrnkami ryže, ktoré nasajú prebytočnú vlhkosť vzduchu.

Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K - Spojovacie lamely
 

Opravenie chýb

Čas od času sa samozrejme vyskytne nejaká tá chybička pri tvorbe spoja, netreba sa však báť. Do rezu vlepte lamelu a po vyschnutí ju riadne zarežte, potom môžete znovu vytvoriť drážku v správnej pozícii.
 

Slovo na záver

V predchádzajúcich rokoch bola snaha lamelovačku nahradiť inými spojovacími systémami. Napriek tomu je stále spoľahlivým spoločníkom pre rýchlu a veľmi úspornú tvorbu spojov. Ak vám ešte žiadna v skrinke s nástrojmi neleží, rozhodne neotáľajte a jednu si z našej ponuky kúpte.
 

Pri tvorbe článku bola použitá Lamelovacia frézka IGM Fachmann MJS104K.
Pre kvalitný lepený lamelový spoj IGM odporúča použiť lepidlo na drevo Titebond Extend.Súvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít