Dôraz na detail a remeselné spracovanie ma posúva dopredu

Ruční nanašečka lepidla

Sme radi, že Vám môžeme sprostredkovať skúsenosti a hodnotenie strojov JET od nášho dlhoročného zákazníka, precízneho remeselníka a dlhoročného užívateľa strojov JET. Bude to skoro päť rokov, kedy k nám prvýkrát prišiel do nášho predajného centra a zaujímal sa o stroje a vybavenie stolárskej dielne. 

Vtedy končil vysokú školu a občas ešte dochádzal do Brna na fakultu. Popri tom si zariaďoval a vybavoval dielňu. Je mi potešením vám predstaviť Petra Kovácsa, ktorý vyštudoval elektrotechniku na VUT v Brne, a od roku 2012 sa profesionálne venuje svojmu koníčku, stolárstvu. Pracuje skoro výhradne s masívnym drevom, z ktorého vyrába snáď všetko, od malých rámčekov cez nábytok, rôzne bytové doplnky, až po schodiská a kuchynské linky. Pri každom výrobku kladie veľký dôraz na detail a kvalitné remeselné spracovanie.


Prvým strojom, koerý si zakúpil od značky JET, bola dvojvalcová brúska. Ešte dnes si pamätám, ako sme skoro dve hodiny v predajnom centre brúsku testovali. Už pri tomto testovaní bolo jasné, že pán Kovács má jasnú predstavu o tom, čo od stroja potrebuje.

 

Dvojvalcová brúska DDS-225Dvojvalcová brúska DDS-225

Prečo som si ju kúpil? Potreboval som stroj na kalibráciu a hĺbkové brúsenie masívu. Keďže všetky moje hobľovačky, staršie aj novšie, majú klasický hobľovací valec, nie žiletkový, musel som riešiť problém vytrhávania vlákien, hlavne u drevín s komplexnou textúrou (typicky dreňové a stredové fošne a dosky dubu, jasanu, orechov, ale tiež miesta okolo sukov, rozdvojenia kmeňa atď.). Ku kúpe ma presvedčila dostatočne robustná konštrukcia stroja vhodná aj pre hĺbkové brúsenie škároviek väčších rozmerov.

Aj po rokoch som spokojený s výbornou presnosťou, ktorá je podľa mojich skúseností lepšia než 0,1 mm v celej šírke 600 mm.

Zároveň na stroji oceňujem jednoduchosť údržby a nemôžem zabudnúť na pomerne ľahkú výmenu brúsnych pásov. Pre svoje potreby by som občas ocenil menej výkonný motor. Niekedy brúsim dlhšie dielce a uvítal by som prídavné stoly, ktoré predĺžia pracovnú plochu.
Inak je to šikovný, jednoduchý, rozmerovo kompaktný a cenovo dostupný stroj, ktorý sa hodí do malých prevádzok. Vlastním ho tri roky a veľmi rýchlo sa stal v mojej dielni nenahraditeľným. Naozaj ma prekvapila veľmi dobrá presnosť, ktorú ponúka. Škoda, že sa nevyrába vo verzii s osciláciou.
 

Hranová brúska OES-80CSHranová brúska OES-80CS

Prečo som si ju kúpil? Malá pásová brúska prichytená k pracovnému stolu nie je zrovna ideálna pre hranové brúsenie rámčekov, šuplíkov alebo napríklad pre výrobu šablón. S touto brúskou môžem brúsiť hrany bez problémov, a to aj na dlhších dielcoch.

Hlavné výhody, ktoré táto brúska ponúka, je oscilácia a prídavný liatinový stôl, ktorý využívam pre brúsenie tvarovaných dielcov.

Keď potrebujem brúsiť pod uhlom, jednoducho zmením uhol priamo na agregáte a dielec mi zostáva vo vodorovnej polohe na liatinovom stole. Nastavený uhol odporúčam vždy kontrolovať pomocou uholníka, hlavne pre 90°.

 

Preťahovačka JWP-12

Preťahovačka JWP-12

Prečo som si ju kúpil? Túto hrúbkovačku som si kúpil pre malé projekty. Je to malá kompaktná preťahovačka so slabším motorom, plechovým stolom a základnou stupnicou na odčítanie výšky preťahovania. Nie je to zlá preťahovačka, ale motor je slabý, a preto nastavujem úber do 0,5 mm. Je to stroj, ktorý je vhodný tiež na prevoz na montáž.

 

Stolná valčeková oscilačná brúska JBOS-5

Prečo som si ju kúpil? Potreboval som ju pre výrobu šablón, brúsenie dielcov so zložitými tvarmi. Hlavnou výhodou tejto brúsky je oscilácia, ktorá pomáha docieliť lepšie vybrúsený povrch, než v prípade stroja bez oscilácie.

Zo začiatku som si musel zvyknúť na menší stôl, ktorý však dá v prípade potreby svojpomocne ľahko rozšíriť.

Priemery štandardne dodávaných valčekov končia na priemere 50 mm. Ďalej je v ponuke priemer 75 mm, ale ten je potrebné si dokúpiť zvlášť. Dnes už by som sa rozhodol inak a namiesto tejto malej brúsky by som si zakúpil väčší model JOSS-S. Ten by bol pre mňa lepší.

 

Kotúčová brúska JDS-12

Prečo som si ju kúpil? Z dôvodu nedostatku priestoru som musel predať starú liatinovú dvojkotúčovú brúsku s priemerom 80 cm a potreboval som za ňu náhradu, ale už menšiu. Táto čelná brúska splnila všetky moje požiadavky, kompletne liatinový stroj, je kompaktný a praktický ku každodennému použitiu. Môžem ju len odporučiť.
 

Zrovnávačka/preťahovačka JPT-310Zrovnávačka/preťahovačka JPT-310

Prečo som si ju kúpil? Mal som malú kombináciu zrovnávačka/preťahovačka a potreboval som o niečo väčší a tuhší stroj. Tiež som chcel, aby boli stoly liatinové (môj prvý stroj ich mal hliníkové) a aby sa dali sklápať súčasne.

Na základe skúseností oceňujem liatinové stoly, výškovo nastaviteľné ako na vstupe, tak na výstupe.

V porovnaní s mojou prvou mašinou bola táto hobľovačka veľký krok vpred. Liatinové zrovnávacie stoly namiesto hliníkových, žiadne skladanie pravítka pri prechode zo zrovnávania na hrúbkovanie a hlavne žiadne opätovné nastavovanie pravého uhla na pravítku, váha 230 kg namiesto 80 kg… Len občas bojujem s krátkymi stolmi, 1 400 mm je na zrovnávanie dlhých dielcov málo. Ideálne by mali mať aspoň 2 000 mm. Táto hobľovačka je perfektná do malých dielní a v mojom prípade skvele doplňuje staré veľké stroje, ktoré používam v prípade, kedy je to nevyhnuteľne nutné. 
 

Dlabačka ostrohranná 719A

Prečo som si ju kúpil? Používanie kolíkových spojov pri rámových konštrukciách (dvere a dvierka), respektíve pri stoloch, stoličkách a podobne, považujem za nevhodné, nedostatočne silné. Všetky tieto spoje už od začiatku robím „čap a dlab“. Za posledný rok som tento stroj čiastočne nahradil čapovacou frézkou Festool Domino XL 700, aj tak si ale nájde v mojej dielni uplatnenie. Na stroji oceňujem masívny liatinový stôl, ktorý je pohyblivý v dvoch smeroch a je vedený v rybinách. Občas mi připadá, že by si stroj zaslúžil výkonnejší motor. Určite odporúčam používať kvalitné vrtáky, ktoré sa musia udržovať ostré.

 

Filter vzduchu AFS-1000BFilter vzduchu AFS-1000B

Prečo som si ho kúpil? Malá verzia filtru vzduchu by iste nestačila, ani na tak malú dielňu ako mám ja.

Tento filter je dostatočne výkonný a účinný.

Maximálne mi vyhovuje jeho výkon a možnosť nastavenia troch rýchlostí ventilátoru. Po asi dvoch rokoch mi odišla ovládacia elektronika, ktorú som následne nahradil primitívnym, ale úplne funkčným štvorpolohovým prepínačom. Ďiaľkové ovládanie ani časovač mi nechýbajú, aj keď to bolo príjemné a pohodlné.
 

Vyskúšajte stroje JET aj vo svojej dielni a na svoje projekty.

Peter Kovács

Peter Kovács
kovacspeter@seznam.czSúvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít