Frézovanie pomocou zrovnávacej frézy podľa šablónyZrovnávacie a hoblovacie hlavy IGM F606 sú praktické nástroje, s ktorými môžete tvarovať podľa šablón alebo hoblovať pomocou spodnej frézky. Frézy sú vhodné napríklad na výrobu masívnych stoličiek, tvarových čiel postele, oblúkových dvierok s výplňou alebo akýchkoľvek výrobkov nerovných tvarov až už z masívu, lamina, preglejky, či MDF.


Tieto frézovacie hlavy neslúžia iba pre frézovanie tvarových dielcov, ale môžete ich využiť aj na porovnanie (hobľovanie) hrán dosiek s použitím pravítka spodnej frézky.

Pre výrobu tvarového dielca, v našom prípade zadných nôh stoličky, je najprv potrebné vyrobiť šablónu, podľa ktorej môžeme postupne vyrobiť viac kusov so zárukou identického tvaru u každého dielca.


Tvar a materiál šablóny

Prvým krokom pri výrobe šablóny je návrh tvaru, najlepším spôsobom je požadovaný tvar nakresliť na polotovar šablóny, alebo veľkoformátový papier, ktorý potom prilepíme na preglejku o hrúbke aspoň 12 mm.

Táto preglejka potom bude slúžiť práve ako šablóna. Preto odporúčame vyrobiť šablónu z pevného a tvarovo stáleho materiálu, môžete použiť aj MDF dosku, vyvarujte sa však použitiu lamina alebo OSB dosky.

Od šablóny požadujete, aby bola v priebehu výroby všetkých kusov úplne rovnaká a nepoškodila sa, v prípade lamina alebo OSB by pravdepodobne došlo k drobeniu triesok alebo otlačeniu. Tieto poškodenia by sa po chvíli prejavili nerovnosťami pri frézovaní pozdĺž šablóny.


Výroba šablóny

Na preglejku priskrutkujte pomocou vrutov flexibilnú šablónu na frézovanie oblúkov a kriviek. Šablónu skrutkujte presne na zakreslenú krivku, a to z vnútornej strany nákresu.

Vonkajšiu časť potom nahrubo orežte s rezervou minimálne 4 mm a potom preglejku ofrézujte pomocou hornej frézky a stopkovej frézy s ložiskom na spodnej strane. Užívateľsky najjednoduchšie je preglejku ofrézovať orezávacou frézou so šikmými britmi v hornej frézke upnutej do stolíka.

Potom šablónu odskrutkujte a to isté urobte na náprotivnej strane nákresu. Šablónu nechajte o niekoľko centimetrov dlhšiu, pre ľahšiu fixáciu na dielec.


Výroba dielca

Dielec si nahrubo vyrežte z pripravenej škárovky pomocou pásovej alebo priamočiarej píly. Rovnako ako u šablóny, tak aj dielec nechajte dlhší z každej strany aspoň o 3 cm, kde potom môžete drevený dielec priskrutkovať k šablóne pomocou skrutiek.

Druhá možnosť fixácie šablóny na dielec je pomocou obojstrannej pásky, vyberte však takú, ktorá nebude zanechávať lepidlo na dielci, to by potom spôsobilo problémy pri povrchovej úprave.

Do spodnej frézky upnite na hriadeľ kopírovacie ložisko a porovnávaciu frézu. Pokiaľ máte ložisko pod frézou, musíte frézovať so šablónou na spodnej strane.

Dielec po oboch stranách ofrézujte podľa šablóny a kopírovacieho ložiska, rovnako pokračujte aj u ďalších dielcov.

Prebytočné konce s otvorom po vrute potom zarežte na píle.


O zrovnávacích a hoblovacích frézach

Zrovnávacie a hoblovacie frézy IGM majú výmenné tvrdokovové žiletky poskladané do špirály, frézovanie tak bude veľmi rýchle a bez väčšieho odporu pri odoberaní materiálu.

Žiletky sú brúsené zo štyroch strán a možno ich teda ešte 3x otočiť, zároveň sú veľmi tvrdé a odolné, ľahko si tak poradia aj s exotickými drevami alebo kompozitným materiálom.Súvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít