Spájanie takzvaným slepým skrutkovaným spojom (Pocket)

spájanie - slepý skrutkovaný spoj

Výroba slepých spojov je neuveriteľne jednoduchá vďaka správnym prípravkom. Tých je široká ponuka, a tak si musíte vybrať, ktorý bude pre vás najvhodnejší. Ak zatiaľ nemáte skúsenosť s výrobou tohto druhu spoja, je tento článok určený práve pre vás.

Slepý skrutkovaný spoj je desaťročiami overený spôsob spájania dreva, najčastejšie stolovej dosky s bokmi pri výrobe jedálnych stolov. Ak nemáte znalosti starých truhlárov, ako ho vyrobiť, odporúčame vám kúpiť si prípravok na slepé skrutkované spoje. Navŕtať presnú nepriechodziu dieru od oka a pod uhlom 20° totiž nie je zrovna najľahšia úloha.

spájanie - slepý skrutkovaný spoj

Použitím systému slepých spojov vytvoríte veľmi rýchlo a ľahko rámy, kostry alebo veľké dosky, a to pomocou obyčajných skrutiek, pre ktoré sú do protiľahlej časti spoja pod tupým uhlom navŕtané otvory. Pre presnosť pri skrutkovaní odporúčame držať obrobok pomocou čelnej zvierky alebo Pocket zvierky. Materiály spojené týmto typom spoja sa dajú opäť jednoduchšie rozpojiť. V prípade, že požadujete spoj pevnejší, môžete pri spojovaní použiť lepidlo.

Pre rýchle predstavenie spojovacích prípravkov CMT sme vyrobili jednoduchý T-spoj. Z 18milimetrovej prekližky sme narezali pásky široké 70 mm a orezali ich pokosovou pílou JET.

Toto je jeden z nejdôležitejších krokov pri tvorbe slepých spojov. Ceruzkou sme zakreslili linku pre demonštráciu dokonalej presnosti zarovnania oboch spojov. Pri plánovaní otvorov pre skrutky je potreba pamätať na minimálnu vzdialenosť od okraju dreva. Ak bude skrutka príliš na kraji, môže u niektorých typov dreva dojsť k rozštiepeniu.

spájanie - slepý skrutkovaný spoj - nastavenie hĺbky

Ďalej sme nastavili hĺbku vŕtania, ako je vidieť na obrázku. Pre jednoduché a rýchle nastavenie vložte mincu alebo podložku medzi podkladovú plochu a špičku skrutky. Pre čisté a jednoduché vŕtanie nastavte vŕtačku na čo najvyššiu rýchlosť, čo zaručí kvalitne vyvŕtaný otvor a potrebné vynášanie triesok z rezu.

spájanie - slepý skrutkovaný spoj - vŕtanie

Akonáhle sú otvory vyvŕtané, môžu sa diely spájať kvalitnými skrutkami, ktoré sú určené pre tento typ spoja. Pre kvalitné stiahnutie sme použili sťahovaciu zvierku Pocket, ktorá presne zaistí a vyrovná oba kusy pred skrutkovním. Samotné skrutkovanie potom vykonávajte pomocoui pomalých otáčok s odpovedajúcim nastavením doťahovacieho momentu na skrutkovači.

spájanie - slepý skrutkovaný spoj - spojenie

Na poslednom obrázku môžete vidieť finálny pevný spoj. Tento spoj si môžete vytvoriť úplne sami. Po zakúpení jedného z našich prípravkov postupujte podľa tohto návodu na výrobu spojov pre slepý skrutkovaný spoj. Pri spájaní majte na pamäti, že skrutky v čelnom dreve, nebudú mať takmer žiadnu pevnosť!

spájanie - slepý skrutkovaný spoj - vŕtanie

Jednou z nevýhod je, že tento spoj nie je pohľadový zo všetkých strán. Už sme ale videli, že sa vyvŕtané otvory po zaskrutkovní zakrývajú dreveným kolíkom, čím sa eliminuje nepríjemný pohľad na otvory pre skrutky. Spoje sú ideálne na konštrukcie, rámy a podobné práce.

spájanie - slepý skrutkovaný spoj - spojenie

Spájanie pomocou slepých skrutkovaných spojov si rozhodne zaslúži viac uznania. Je rychlé, presné a pevné. A vďaka našim prípravkom zvládne spájať drevo naozaj každý.

spájanie - slepý skrutkovaný spoj - použité prípravky

 

Ponúkané prípravky:

CMT Spojovací prípravok Pocket-Pro
Spojovací prípravok Pocket
IGM Spojovací prípravok Pocket pre 6, 8 a 10 mm drevené kolíky

 

Odporučené príslušenstvo:

CMT Čelná zvierka
CMT Sada skrutiek 500 ks pre Pocket-ProSúvisiace produkty

Späť na zoznam aktualít