Výroba rybinového spoja pomocou prípravku IGM FD

Výroba rybinového spoja pomocou prípravku IGM FD

Vyrobiť zásuvku spojenú pomocou rybín nemusí nutne znamenať hodiny strávené v dielni s dlátom a paličkou v ruke. Pomocou našich rybinových respektíve cinkovacích prípravkov FD300 a FD600 ušetríte kopu času a zároveň dosiahnete presné a rovnaké spoje v celej sérii.

Výroba rybinového spoja pomocou prípravku IGM FD


IGM cinkovacie prípravky sú určené pre výrobu polokrytých rybinových spojov pomocou ručnej frézky a stopkovej frézy.

 

Polokryté rybinové spoje sa najčastejšie používajú pre výrobu zásuviek z masívneho dreva. Vďaka voliteľným šablónam sa dá prípravok rozšíriť pre výrobu ďalších typov spojov, akými sú čapové spoje a otvorené rybinové spoje, to všetko vždy vo dvoch veľkostiach spoja.

 

Tieto tradičné typy spojov sa vyznačujú veľkou pevnosťou a zároveň atraktivitou priznaného spoja. Využijete ich pre výrobu nábytku z masívneho dreva, šperkovníc, truhlíkov, či včelárskych rámčekov.

Výroba rybinového spoja pomocou prípravku IGM FD Výroba rybinového spoja pomocou prípravku IGM FD Výroba rybinového spoja pomocou prípravku IGM FD

Pomocou prípravku FD600 môžete frézovať obrobok široký až 610 mm, alebo urobiť viac sériových spojov za sebou až do tejto šírky. So základnou šablónou pre polokrytý rybinový spoj šírky 12,7 mm môžete spojiť materiál hrúbky 11-25 mm.
 

Výroba rybinového spoja pomocou prípravku IGM FD
 


Maximálna a minimálna hrúbka dielca je pre každú šablónu rozdielna, záleží vždy na type a šírke spoja.

 

Polokrytý rybinový spoj

Otvorený rybinový spoj

Čapový spoj

Polokrytý rybinový spoj Otvorený rybinový spoj Čapový spoj

Polokrytý rybinový spoj 12,7mm
Hrúbka dielca 11-25 mm

Polokrytý rybinový spoj 6,3mm
Hrúbka dielca 8-12 mm

Otvorený rybinový spoj 19mm
Hrúbka dielca 16-25 mm

Otvorený rybinový spoj 12,7mm
Hrúbka dielca 8-19 mm

Čapový spoj 12,7mm 
Hrúbka dielca 8-22 mm

Čapový spoj 8mm
Hrúbka dielca 8-15 mm

Cinkovacie prípravky a prídavné šablóny nájdete TU.Robustným prítlakom jednoducho upevníte obrobok na telo prípravku, upnete zvolenú šablónu, nastavíte hĺbku frézovania a pomocou kopírovacieho krúžku upnutého v ručnej frézke vyfrézujete zvolený spoj.

Výroba rybinového spoja pomocou prípravku IGM FDVýroba rybinového spoja pomocou prípravku IGM FDVýroba rybinového spoja pomocou prípravku IGM FD

K tomuto prípravku vždy odporúčame zakúpiť aj univerzálnu frézovaciu dosku FRB170, ktorú upnete na vašu hornú frézku namiesto originálnej dosky.

Ak sa kopírovací krúžok z balenia nedá upnúť do vašej originálnej základne, je pre vás táto frézovacia doska nutnosťou. Táto doska v balení obsahuje centrovací kužeľ pre upnutie do klieštiny 8 a 12 mm, pomocou ktorého vycentrujete nielen samotnú dosku, ale predovšetkým kopírovací krúžok presne do osi hriadeľa.

Ak kopírovací krúžok nie je presne v osi, nemôže byť výsledný spoj presný, dochádza totižto k nepresnému frézovaniu kvôli pootáčaniu hornou frézkou na šablóne.

 

Pri tomto prípravku odporúčame pozorne si prečítať návod na obsluhu, prípravok a dielce je potrebné správne nastaviť, aby spoje boli úplne presné.

K správnemu nastaveniu a použitiu prípravku vám pomôže aj naše inštruktážne video.
Späť na zoznam aktualít